آخرین اخبار :
کد خبر : 47528 سه شنبه 1 خرداد 1403 دولت و ادارات

پروژه زباله سوز ساری در کمترین زمان ممکن، بر اساس برنامه زمانی مدون راه اندازی شود

یوسف نوری روز سه شنبه در جلسه پیگیری نیروگاه زباله سوز ساری که در راستای دستور رئیس جمهور شهید؛ حضرت آیت الله سید ابراهیم رئیسی ( خادم الرضا ) برگزار شد؛ با اشاره به این که شهدای ما، الگوهای عظیم برای کار جهادی هستند، گفت: پروژه زباله سوز ساری با همت جهادی در کمترین زمان ممکن، بر اساس برنامه زمانی مدون راه اندازی شود. ‎

استاندار مازندران، میزان سرمایه گذاری صورت گرفته برای احداث نیروگاه زباله سوز ساری تاکنون را ۱۰ هزار میلیارد ریال ذکرکرد و بر لزوم بهره گیری مناسب و اصولی از تمام ظرفیت‌ها و امکانات برای تکمیل این طرح عمرانی زیست محیطی مهم در مرکز استان تاکید کرد.

یوسف نوری روز سه شنبه در جلسه پیگیری نیروگاه زباله سوز ساری در سخنانی گفت که نیروگاه زباله سوز با میانگین پیشرفت فیزیکی ۴۰ درصدی در سال ۱۴۰۰ به دولت‌سیزدهم تحویل شد و با پیگیری و تلاش دولت و تخصیص سه هزار میلیارد ریال اعتبار در ۲ سال گذشته، اکنون این طرح به پیشرفت فیزیکی ۹۷ درصدی رسیده‌ است.

وی با اشاره به اینکه روند تکمیل طرح نیروگاه زباله سوز ساری از جمله مصوبات سفر رئیس جمهور شهید به این استان با رفع برخی مشکلات و تخصیص به موقع اعتبارات شتاب می‌گیرد، اظهار داشت: پیشرفت فیزیکی ۹۷ درصدی و نصب ۸۶ درصدی تجهیزات نیروگاه زباله سوز ساری در مدت ۲ سال اخیر بیانگر اهتمام ویژه دولت مردمی سیزدهم در تکمیل این طرح‌ مهم عمرانی در مرکز مازندران است.

وی تصریح کرد: عملیات اجرایی این طرح که از سال ۸۸ آغاز شده است در چند سال گذشته نیمه کاره رها شده بود که از زمان روی کار آمدن دولت مردمی سیزدهم، اکنون این طرح عمرانی - زیست محیطی به پیشرفت فیزیکی قابل قبولی رسیده است.

مقام عالی دولت در مازندران وجود اختلاف بین کارفرما و پیمانکار را علت اصلی تاخیر در تکمیل نیروگاه زباله سوز ساری عنوان کرد و افزود: مقرر شد این مشکلات در کمترین زمان رفع شود تا روند تکمیل این طرح شتاب گیرد.

نوری با بیان اینکه موانع فراروی تکمیل نیروگاه زباله سوز باید رفع شود، اظهار کرد: مانع اصلی در تکمیل این طرح مهم اگر نیروی انسانی باشد باید با حفظ کرامت انسانی نسبت به تعویض آن و جایگزینی فرد دیگری اقدام کرد و اگر هم مانع فیزیکی بود، باید به هر شکل ممکن تخریب شود.

وی بر لزوم نهادینه کردن فرهنگ تفکیک زباله از مبدا تاکید کرد و گفت که باید از ظرفیت گروه های مردمی، بسیج سازندگی، آموزش و پرورش و صدا و سیما برای تحقق این مهم استفاده کرد.

استاندار مازندران با بیان اینکه باید با اتخاذ راهکار درست و اصولی از ظرفیت شرکت های دانش بنیان، بنیاد علمی نخبگان و مراکز دانشگاهی برای مردمی سازی مدیریت پسماند به شکل مطلوب استفاده کرد، گفت: می توان با ارایه بسته های تشویقی، مردم را نسبت به مدیریت تفکیک زباله از مبدا ترغیب و تشویق کرد.

نوری با عنوان اینکه بخش زیادی از زباله های تولیدی در مازندران مربوط به مناطق روستایی است، خاطرنشان کرد: طبق آمار روزانه یکهزار و ۹۰۰ تن زباله برابر با ۴۷ درصد زباله های تولیدی در این استان مربوط به مناطق روستایی است که باید با استفاده از ظرفیت نیروهای جهادی، ثمن ها و دانش آموزان نسبت به فرهنگ سازی تفکیک زباله در این مناطق گام برداشت.

وی با بیان اینکه طرح های مربوط به تکمیل نیروگاه های زباله سوز استان باید در قالب یک برنامه زمانبندی تهیه شود تا در کمترین زمان به بهره برداری برسد و مردم نیز از مزایای آن بهره مند شوند، ‌ افزود:‌ باید ترتیبی اتخاذ شود تا مازندران در بحث مدیریت زباله، به الگویی موفق برای دیگر استان‌ها تبدیل شود.

افزودن دیدگاه

دیدگاه ها