آخرین اخبار :
کد خبر : 41122 دوشنبه 3 بهمن 1401 محیط زیست و منابع طبیعی
معاون محیط زیست طبیعی مازندران:

خرس قهوه‌ای باغ وحش طاهرده ساری مشکل حیاتی ندارد

معاون محیط زیست طبیعی مازندران درخصوص نگهداری حیات وحش در باغ وحش طاهرده ساری، گفت: خرس نر قهوه‌ای به دلیل دوران نقاهت، از نظر جثه‌ای لاغر و ضعیف بوده، اما در راه رفتن و سایر فعالیت‌های حیاتی مشکلی نداشته است، اما توصیه لازم به مالک باغ وحش جهت انجام معاینه و درمان بیماری انجام شد.

روزهای گذشته عکس و فیلم‌هایی از وضعیت اسفناک حیوانات باغ وحش طاهرده ساری در فضای مجازی منتشر که روح دوستداران محیط زیست و حیات وحش را جریحه‌دار کرد.

با توجه به اینکه محیط زیست متولی حفاظت از حیات وحش است پیگیر موضوع باغ وحش طاهرده ساری شدیم، معاون محیط زیست طبیعی مازندران در این خصوص در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: باغ وحش طاهرده ساری پس از اخذ موافقت دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست و ارائه تعهد مبنی بر انتقال به مکان مناسب و مجاز، مجوز ادامه فعالیت برای دوره سه ساله را دریافت کرده بود که تا مهرماه سال آینده معتبر است.

روح‌الله اسماعیلی با اشاره به اینکه بازدید ویژه‌ای در روز یکشنبه دوم بهمن ماه جاری انجام شد؛ در این بازدید محل نگهداری و جانمایی جانوران وحشی پستاندار نظیر شیر، خرس، روباه، مرال، گراز و پرندگانی نظیر قرقاول، قو، عقاب، دال و کبوتر مناسب ارزیابی شد، افزود: اما مشاهده شد یک قلاده خرس قهوه‌ای نر به‌دلیل بیماری، به‌صورت جداگانه در قرنطینه نگهداری تا دوره درمان آن تکمیل شود.

به گفته اسماعیلی؛ خرس نر قهوه‌ای به دلیل دوران نقاهت، از نظر جثه‌ای لاغر و ضعیف بوده، اما در راه رفتن و سایر فعالیت‌های حیاتی مشکلی نداشته است، اما توصیه لازم به مالک باغ وحش جهت انجام معاینه و درمان بیماری انجام شد. ضمن اینکه گونه مورد نظر دارای سنی بیش از ۱۵ سال بوده و از کهولت سن نیز رنج می‌برد.

معاون محیط زیست طبیعی مازندران با اشاره به اینکه براساس دستورالعمل ابلاغ شده از سوی سازمان حفاظت محیط زیست، باغ وحش‌ها ملزم به بهره‌گیری از خدمات دائم دامپزشکی باید استفاده کنند، تصریح کرد: باغ وحش طاهرده نیز ضمن بهره‌گیری از دامپزشک مقیم، فرآیند درمان گونه‌هایی که نگهداری می‌شود را در دستور کار خود دارد.

این مسئول یادآور شد: از طرفی پایش و نظارت بر نحوه نگهداری تمامی مراکز تکثیر و پرورش حیات وحش نیز به طور مستمر از سوی این اداره کل صورت می‌گیرد و در صورت هر گونه قصور، اقدام قانونی لازم انجام می‌شود.

 

 به گفته اسماعیلی مواردی مانند بیماری، ضعف، پیری، مرگ طبیعی و غیره در تمامی جانوران اهلی و وحشی امری طبیعی بوده، با این اوصاف، در خصوص اعمال حساسیت‌های بیشتر در امر نظارت، تغذیه، شرایط محیط نگهداری جانوران، بیماری‌ها و اطلاع رسانی به موقع وقایع به این اداره کل موارد و تذکرات لازم به مالک باغ وحش طاهرده ساری ارائه شد.

افزودن دیدگاه

دیدگاه ها