آخرین اخبار :
کد خبر : 45827 جمعه 19 آبان 1402 محیط زیست و منابع طبیعی

مخالفت جدی امام جمعه بخش امامزاده عبدالله آمل با مکان جدید دپوی زباله

امام جمعه بخش امام زاده عبدالله(ع) از توابع شهرستان آمل در واکنش و همراهی با خواست جمعی مردم این شهرستان و در بیانیه‌ای که بعد از تماس‌های متعدد مردم به او شده و طی درخواستی از استاندار مازندران، نوشت: همه امتیازات مراتع، معادن و شرکت‌های تولیدی صنعتی بخش ما به نفع استان و کشور است، اما همه امراض و مشکلات نصیب مردم شهید پرور و ولایی امام زاده عبدالله(ع) است.

امام جمعه بخش امامزاده عبدالله آمل در نامه‌ای نوشت، انتخاب منطقه "شوکاشور" برای جایگزینی پسماند عمارت بر خلاف نظر کارشناسان شما حقا کارشناسی نیست؛ فقط تعجیل در پاسخگویی مهلت ۱۵ روزه رییس جمهور محترم ایران اسلامی است.

حجت الاسلام حسین حسین زاده برسمنانی افزود: فکر جای دیگر باشید از "چاله به چاه نیفتید" و خودتان را به زحمت زیادتر نیندازید.

به گفته او، کارشناسان استانداری با ورودشان به این منطقه مورد نفرت مردمی و زیست محیطی قرار خواهند گرفت.

تعیین مهلت ۱۵ روزه رییس جمهور برای جانمایی محل دفن پسماندهای شهر آمل اگر چه برای جمعیت ۴۲۰هزارنفری شهرستان آمل برای پایان دادن به کابوس ۴۰ساله کوه قد کشیده زباله در محل عمارت خبر بسیار امیدوار کننده بود، اما اعلام مکان های جدید برای جانمایی انتقال پسماندهای تولیدی واکنش‌های تندی را از سوی برخی از مردم، گروه‌های زیست محیطی راه به همراه داشت.

رئیس‌جمهور روز چهارم آبان در چهارمین نشست ویژه رفع موانع تولید اعلام کرده بود، ظرف ۱۵ روز آینده جانمایی جدید محل دفن پسماندهای شهر آمل انجام شود و وزارت نیرو همزمان کار پاک‌سازی و ایزوله محل دفن فعلی و عملیات اجرائی تکمیل طرح سد هراز را آغاز کند.

در روزهای منتهی به پایان مهلت اعلام شده ازسوی رییس جمهوری و تکاپوی مدیران شهرستانی و استانی برای معرفی مکان جدید دفن پسماندهای شهرآمل، چند گزینه پیشنهادی از جمله " منطقه جنگلی شوکاشور" در کیلومتر حدود ۱۷ جاده هراز ازسوی مدیران ارشد شهرستان آمل مطرح شد.

مطرح شدن این مکان به عنوان محل جدید دفن پسماندهای شهرآمل در دل جنگل‌های هیرکانی، از سوی اعضای شورای اسلامی شهرآمل، فعالان محیط زیستی و اهالی روستاهای مجاور وحتی امام جمعه بخش امامزاده عبدالله شهرستان آمل واکنش‌هایی را به همراه داشت.

دفن پسماندهای شهر آمل در منطقه‌ای به نام عمارت که از حدود ۴۰ سال گذشته محل دفن زباله شهرستان آمل و شهرهای مرکزی مازندران بوده، از حدود یک دهه گذشته به علت تکمیل شدن ظرفیت محل دپوی در زمین حدود ۹ هکتاری دیگر گنجایش زباله‌های جدید را نداشت.

به دنبال آن و با تصمیم شورای شهر دوره پنجم شهرآمل، انتقال زباله شهرهای مرکزی به محل دفن عمارت ممنوع و همزمان مدیران ارشد استانی وشهرستانی به دنبال انتخاب زمین برای ساخت کارخانه زباله سوز و کمپوست زباله در این شهرستان برای پایان بخشیدن به بلای جان شهروندان و سلامت شهرستان شدند.

پیگیری‌هایی که تا به امروز نه از زمین مورد نظر برای معرفی به سرمایه گذار برای ساخت کارخانه زباله سوز خبری شد و نه اینکه عزم جدی برای پایان بخشیدن به این موضوع مهم و سلامت محور شهرستان وجود داشت.

از سوی دیگر و در مسیر پایین دست کوه زباله در منطقه عمارت که در کیلومتر ۳۰ جاده هراز واقع شده، اجرایی شدن سد مخزنی هراز بر روی رودخانه هراز در کیلومتر حدود ۲۲ جنوب شهرآمل در اواخر دهه ۸۰، نگرانی هایی برای دستگاه‌های متولی حوزه سلامت و محیط زیست و فعالان گروه‌های زیست محیطی مبنی نفوذ شیرابه‌های سمی انباشت زباله و هدایت آن به داخل دریاچه سد پس از آبگیری، نگرانی‌های زیادی به همراه داشت.

پیشرفت بیش از ۵۵ درصدی ساخت سد مخزنی هراز آمل که به گفته متولیان تا تکمیل نهایی و سرریزشدن سد گنجایش بیش از ۶۵۰میلیون متر مکعب آب را در پشت سد خواهد داشت و بخشی از مسیر فعلی جاده و حتی محدوده فعلی دپو زباله عمارت زیر آب خواهد رفت، بر  نگرانی‌ها افزود.

هر چند در طی این سال‌ها بازدیدهای متعدد وزارت در دولت‌های قبلی و فعلی به دنبال راهکارهای متعدد برای هم توقف و جابه‌جایی زباله از محل عمارت و ساخت سد و آبگیری آن بدون کمترین مشکلی برای سلامت شهروندان داده بودند، اما تاکنون در مقام عمل مشاهده نشد.

وجود کوه زباله و حساسیت‌های بالای سلامت شهروندان از نفوذ شیرابه‌ها در چند مدت اخیر گویا موجب توقف طرح ساخت سد هراز نیز شده‌است که با تدابیر دولت گویا این مشکل به زودی رفع خواهد شد.

اما همزمان در وقت‌های پایانی تعیین مهلت ۱۵ روزه رییس جمهور برای جانمایی محل دفن پسماندهای شهر آمل، گمانه زنی‌ها و گویا انتخاب مکان جدید از سوی مسؤلان شهرستان آمل در منطقه‌ای به نام‌ " شوکاشور" در دل جنگل و کیلومتر ۱۶ جاده هراز واکنش هایی را در سطح این شهرستان به همراه داشت.

در همین زمینه اعضای شورای اسلامی شهر آمل با ارسال نامه‌ای به دفتر ریاست جمهوری که روابط عمومی این شورا آن را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده؛ آمده است، در پی ضرب الاجل ۱۵ روزه رییس جمهور مبنی تعیین محل دفن جدید و انتقال زباله منطقه عمارت به محل دفن جدید اعضای شورای اسلامی شهر آمل با ارسال نامه‌ای به دفتر ریاست جمهوری مخالفت خود را اعلام نمودند و در خصوص مساله پسماند شهرستان آمل با توجه به سابقه موضوع و مشکلات زیست محیطی محل دپوی فعلی زباله (منطقه عمارت) که در بالا دست سد در حال احداث هراز واقع است با عنایت به تاکید حضرتعالی برای حل این معضل، اینجانبان اعضای شورای اسلامی شهر آمل به نمایندگی از مردم شریف شهر آمل ضمن تاکید بر فریز کردن و بی خطرسازی محل دپوی فعلی زباله، خواهان تدبیر اساسی در این رابطه و جلوگیری از ایجاد یک عمارت جدید و مشکلات زیست محیطی تبعی آن هستیم.

افزودن دیدگاه

دیدگاه ها