آخرین اخبار :
کد خبر : 42290 یکشنبه 28 اسفند 1401 فرهنگ
معاون سیاسی امنیتی استاندار خبر داد:

افتتاح ۵۰ نوروزگاه در مبادی ورودی شهرهای مازندران / شاخصه های بالندگی دیار علویان به تصویر کشیده شود

روح الله سلگی، معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران در آئین افتتاح همزمان نوروزگاه های این استان نوروز را فرصت مغتنمی برای معرفی فرهنگ غنی دیار علویان دانست. ‎

روح الله سلگی با اشاره به سابقه مردم مازندران در گرامیداشت نوروز، افزود:همه هنرمندان، دلسوزان و علاقمندان به دیار کهن مازندران را دعوت می کنیم که کمک کنند نوروز را به فرصتی برای بازخوانی آداب و رسوم اصیل دیار کهن تبرستان تبدیل کنیم.

وی با یادآوری برخی از زوایای فرهنگی مازندران، اظهار کرد: موسیقی اصیل کتولی و امیری و گویش زیبا و دلنشین این دیار در حال فراموشی است، بایدصنایع دستی لاک تراشی، جاجیم بافی، چنته و... را از بوته فراموشی در بیاوریم.

این مسئول سیاسی امنیتی با تاکید بر لزوم معرفی آثار فرهنگی و هنری دیار علویان، افزود: نوروز بعنوان تبلور شادی و تحول طبیعت و روح آدمی، فرصتی برای ایجاد نشاط و امید در سرزمین علویان است.

وی از استقرار بیش از پنجاه نوروزگاه در ورودی شهرهای مازندران خبر داد و افزود: با برپایی نمایشگاه های صنایع دستی در مبادی ورودی شهرهای مازندران در صدد هستیم تا آنها را به کانون انتشار فرهنگ مازندران تبدیل و از جلوه های فرهنگی دیار علویان صیانت کنیم.

معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران با اشاره به تلاش مذبوحانه معاندان در ایجاد گسست نسلی، خاطر نشان کرد: بدخواهان به دنبال انقطاع نسل جوان از ریشه های غنی تاریخی و دینی در مازندران هستند‌.

‏سلگی یادآور شد: باید با بهره گیری از ابزار هنر و تصویر گری شاخصه های بالندگی مردم مازندران تاریخ این دیار را برجسته سازیم.

افزودن دیدگاه

دیدگاه ها