آخرین اخبار :
کد خبر : 37753 دوشنبه 6 تير 1401 اجتماعی

رتبه نخست نوشهر در الکترونیکی شدن پرونده‌های شورای حل اختلاف مازندران

رئیس دادگستری نوشهر با بیان اینکه ۹۹ درصد پرونده‌ها در شورای حل اختلاف شهرستان بدون کاغذ و به صورت الکترونیک است، گفت: این طرح از پارسال شروع شده و از این نظر نوشهر رتبه اول مازندران را داراست.

به گزارش خبرمازندران ،رئیس دادگستری نوشهر با بیان اینکه ۹۹ درصد پرونده‌ها در شورای حل اختلاف شهرستان بدون کاغذ و به صورت الکترونیک است، گفت: این طرح از پارسال شروع شده و از این نظر نوشهر رتبه اول مازندران را داراست.

حمزه علیپور در نشست خبری به مناسبت هفته قوه قضائیه با اشاره به سیاست‌های این قوه مبنی بر مردمی بودن و درک درد مردم اظهار کرد: یکی از ویژگی های دوره جدید، رضایت مردم در زمان مراجعه به دستگاه قضا است و دسترسی مردم به خدمات قضایی به صورت هوشمند انجام می شود.

علیپور سامانه ابلاغ الکترونیک را یکی از خدمات بروز دستگاه قضا عنوان کرد و گفت: برخط و آنلاین شدن خدمات و پرونده های بدون کاغذ از دیگر خدمات است که از صفر تا صد رسیدگی در سامانه صورت می گیرد.

وی کوتاه شدن زمان دادرسی را از نکات مثبت این طرح برشمرد و اضافه کرد: حتی کارشناسان نیز نظر خود را در سامانه انجام می دهند.

رئیس دادگستری نوشهر از رتبه نخست نوشهر در استان برای الکترونیکی شدن ۹۹ درصد پرونده ها در شورای حل اختلاف خبر داد و تصریح کرد: سال گذشته تنها ۱۰ درصد پرونده ها در محاکم، بدون استفاده از کاغذ انجام می شد اما امسال این میزان به ۵۰ درصد رسیده است.

وی مطالبه وجه، ابطال سند، مطالبه چک، خلع ید و الزام به تنظیم سند را از مهمترین پرونده های دادگستری در بخش حقوقی اعلام کرد و ادامه داد: با توجه به افزایش فزاینده زمین و عدم آگاهی اغلب مردم از وضعیت برخی املاک به صورت خارج بافت، منابع طبیعی، وقفی و یا بنیادی این مشکلات پیش می آید.

رئیس دادگستری نوشهر افزایش صلح و سازش را از دیگر اقدامات موثر دادگستری نوشهر برشمرد و یادآور شد: ۶۹ درصد پرونده ها به شعبات صلحی روستایی و شهری منجر به صلح و سازش شده است.

علیپور خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات مثبت، چابک سازی پرونده های قدیمی بوده است که در حال حاضر میزان پرونده های قدیمی دادگاه ۲۵۸ فقره است.

وی تعداد ورودی پرونده ها از تیرماه سال گذشته تا امسال را ۴۲ هزار و ۴۶۶ فقره اعلام کرد و گفت: از دوره گذشته ۳۸۴۵ فقره باقی مانده همچنین در مجموع ۴۳ هزار و ۳۳۱ فقره نیز مختومه شده است.

رئیس دادگستری نوشهر جایگزین حبس را از دیگر اقدامات برشمرد و متذکر شد: از این نظر شهرستان نوشهر رتبه سوم استان را داراست.

در ادامه محمدرضا ابراهیمی، دادستان نوشهر نیز سرقت، توهین، ضرب و جرح، تهدید و تخریب را از مهمترین پرونده های موجود دادگستری نوشهر اعلام کرد و گفت: در سال ۱۴۰۰ دادسرای نوشهر رتبه اول استان را در بین دادسراهای استان کسب کرد.

ابراهیمی افزود : تعداد پرونده های ورودی ۲۰۲۵ فقره و خروجی ۲۳۲۲ فقره از دادسرا بوده است.

افزودن دیدگاه

دیدگاه ها